Яку загрозу для очей становлять білкові й ліпідні відкладення на лінзах?
Використання контактних лінз планової заміни передбачає обов’язкову процедуру догляду за ними, щоб запобігти інфікуванню очей чи дискомфорту під час носіння. Офтальмологи та виробники контактної оптики https://kyivlinza.ua/catalog/kontaktnye-linzy/ одноголосо зауважують, що біологічні відкладення, які з’являються на лінзах протягом дня можуть бути небезпечними для здоров’я очей.В чому саме полягає небезпека та що таке білкові й ліпідні відкладення?
Сльоза здорових очей містить 99% води, 0,1% білків і 0,8% мінеральних солей. При цьому, в цих 0,1% існує близько 400 видів білків. Одним з найбільш важливих є лізоцим, що виконують антибактеріальну дію, крім того, є й інші білки, що слугують захисним щитом для очей й виконують ряд інших функцій, таких як зволоження, очищення, видалення чужорідних тіл.
Білки у складі слізної плівки зазвичай перебувають в активному стані та є безпечними і корисними для нашого зору, але в процесі денатурації (руйнування) білки змінюють свою структуру. Це відбувається під впливом дестабілізуючих чинників, у випадку з лінзами процес руйнування білка провокує неправильне носіння оптики, ігнорування терміну придатності, нехтування гігієною. Як наслідок, зруйновані частини білків нашаровуються на поверхні лінзи й приносять дискомфорт під час їх використання. Рідини для очищення допомагають позбутися цих відкладень й підтримують білки в активному стані.
Що стосується ліпідних відкладень, то ситуація з білками є аналогічною. У своєму природному стані холестерин, кислоти, гліцерин, полярні ліпіди є корисними й підтримують здорове середовище зорової системи, проте під впливом негативних чинників можуть нашкодити.
Білкові та ліпідні відкладення призводять до:
- зниження чіткості й гостроти зору
- стають причиною виникнення кон’юктивіту
- викликають свербіж і почервоніння очей
- призводять до запальних процесів, що провокують захворювання рогівки

Основою здоров’я зорової системи й безпечного використання контактної оптики є регулярна підтримка гігієни засобів для корекції. Запобігти вищеперерахованим захворюванням не складно, достатньо лише дотримуватись інструкцій з використання й догляду, які вказані виробниками й офтальмологами:
- не носити лінзи довше терміну, на який вони передбачені
- регулярно очищувати оптику й правильно її зберігати
- щодня змінювати свіжий розчин для лінз у контейнері для зберігання
- слідкувати за гігієною рук і обличчя
- не допускати пересихання лінз.
Ці прості рекомендації стануть запорукою безпечного й приємного використання оптики для корекції зору.